Uçucu organik bileşikler kısaca VOC olarak bilinmektedir ve bu kısaltma İngilizce Volatile Organic Compounds ifadesinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Uçucu organik bileşikler, belli katı veya sıvılardan gaz olarak havaya yayılan partiküllerdir. Bu bileşiklerin bir kısmı, kısa ve uzun vadede insan sağlığını olumsuz şekilde etkileyen bazı kimyasal maddeler içermektedir. Birçok uçucu organik bileşik konsantrasyonları, çalışma ortamlarında daha yüksektir. Bu artış işletmenin faaliyet alanına bağlı olarak bazı çalışma ortamlarında onlarca kat daha yüksektir.

Genel olarak uçucu organik bileşikler (volatile organic compounds), binlerce farklı üründen oluşan çok geniş bir ürün yelpazesi tarafından yayılmaktadır. Organik kimyasal maddeler, ev ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin boyalar, cilalar, bal mumu, birçok temizlik ve dezenfeksiyon ürünleri, kozmetik ürünleri, hobi ürünleri ve daha birçok ürün, organik çözücüler içermektedir. Bu ürünlerin tamamı, kullanıldıkları sırada veya bir dereceye kadar depolandıkları alanda organik bileşikler yaymaktadır.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından yapılan bir araştırma sonucuna göre, konutlarda tespit edilen bir düzine ortak organik kirleticinin düzeyi, açık alandan beş kat kadar daha yüksektir. Bu gösteriyor ki, insanlar organik kimyasal maddeler içeren ürünler kullanırken, kendilerini ve çevresindeki kişileri çok yüksek kirletici seviyelere maruz bırakmaktadır. Hatta yüksek konsantrasyonlar, aktivite tamamlandıktan uzun süre sonra da havada kalmaktadır.

Bilinen başlıca uçucu organik bileşik kaynakları şunlardır:

 • Boyalar, boya çıkarıcılar ve diğer çözücüler
 • Ahşap koruyucular
 • Aerosol spreyleri, temizleyiciler ve dezenfektanlar
 • Güve kovucular ve oda spreyleri
 • Depolanmış yakıtlar ve otomotiv ürünleri
 • Hobi malzemeleri
 • Kuru temizleme yapılmış giysiler, ve
 • Pestisitler (böcek ilaçları).

Bu sayılanlar yanı sıra aşağıdakiler de yine uçucu organik bileşik kaynaklarıdır:

 • İnşaat ve yapı malzemeleri
 • Fotokopi makinaları, yazıcılar, düzeltme sıvıları ve karbonsuz kopya kağıdı gibi ofis ekipmanları
 • Yapıştırıcılar, sabit kalemler ve bazı solüsyonlar dahil grafik ve el sanatları malzemeleri

Uçucu organik bileşikler genel olarak göz, burun ve boğazı tahriş etmekte, baş ağrısı, koordinasyon kaybı ve bulantılara neden olmakta, karaciğer, böbrek ve merkezi sinir sistemine zarar vermekte, görsel bozukluklara ve hafıza kayıplarına yol açmakta ve bazı türleri hayvanlarda kansere neden olmakta, insanlarda ise kanser şüphesi yaratmaktadır. Organik kimyasalların insanların sağlıklarını tehdit etme kabiliyeti, yüksek derecede toksik olanlardan, henüz etkisi bilinmeyenlere kadar büyük ölçüde değişmektedir. Genel olarak diğer kirleticilerde olduğu gibi, uçucu organik bileşiklerin olumsuz etkileri, maruz kalma seviyesi ve maruz kalma süresine bağlı olarak değişmektedir.

Bugün için konutlarda bulunan uçucu organik bileşiklerin sağlık etkileri tam olarak tespit edilmiş değildir. Ancak uçucu organik bileşikler, ofislerde ve işletmelerin çalışma ortamlarında yaygın olarak bulunmaktadır ve bazıları çalışanlar için sağlık riski teşkil etmektedir. Genel olarak bu ortamlarda bulunan uçucu organik bileşikler şunlardır: sızdırmazlık maddeleri ve kaplamalar, boyalar ve cilalar, temizlik maddeleri, yakıtlar ve yanma ürünleri ve kumaş malzemeler, mobilyalar ve halılar.

İşletmeler, çalışanların uçucu organik bileşiklere maruz kaldıklarından ve bu yüzden sağlık sorunları yaşadıklarından şüphe ettikleri zaman, mutlaka yetkili laboratuvarlardan uçucu organik bileşik testleri talep etmeleri gerekmektedir. Hatta düzenli aralıklarla bu testlerin yaptırılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz test hizmetleri kapsamında volatile organic compounds (VOC) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Volatile organic compounds (VOC) test hizmetleri, kuruluşumuz tarafından verilen test hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok test hizmetleri daha verilmektedir.