IRCA, İngilizce ismi International Register of Certificated Auditors olan kuruluşun baş harflerinden oluşmaktadır. Bu kuruluşun merkezi İngiltere’dedir ve profesyonel denetçilerin üye oldukları bir dernek şeklinde faaliyet göstermektedir. IRCA, kendisine benzer kuruluşlardan çok daha büyük bir organizasyondur ve dünyanın her yerinde yüksek kabul görmektedir. Yönetim sistemleri denetçileri, uluslararası kabul gören ve dünyanın en eski ve en büyük sertifikasyon kuruluşu olan IRCA’dan sertifika aldıklarında, ellerini güçlendirmiş olmaktadır.

Dünyanın her yerindeki kuruluşlar, çeşitli yönetim sistemlerinin, faaliyet risklerini kontrol altında tutmak ve kuruluşa katkı değer yaratmak açısından nasıl önemli bir görev üstlendiklerinin farkındadır. Bu kuruluşlar, verimliliği ve güvenilirliği arttırmak konusunda ve yönetim sistemlerinin performansını değerlendirmek için yetenekli yöneticilerine güveniyorlar.

IRCA, 1984 yılında İngiltere hükumeti tarafından kurulmuştur. Kuruluş amacı, kalite ilkeleri ve uygulamaları sayesinde kuruluşların daha rekabetçi hale getirilmesini sağlamaktır. IRCA’nın da içinde bulunduğu yapı, akreditasyon çalışmaları (UKAS), ulusal standartlar (BSI standartları) ve çok sayıda ticari belgelendirme faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Bugün kullanılan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardının temelinde, BS 5750 standardı bulunmaktadır.

IRCA, dürüstlüğü, kuruluşlara yarattığı katma değer ve iyi uygulamaları sayesinde büyük bir saygınlık kazanmıştır. IRCA tarafından geliştirilen ve kullanılan değerlendirme ve belgelendirme yöntemleri, diğer belgelendirme kuruluşları tarafından örnek bir model olarak kullanılmıştır. 1984 yılından bugüne, IRCA tarafından düzenlenen eğitimlere bir milyondan fazla denetçi katılmıştır. 120’den fazla ülkede IRCA temsil edilmektedir.

IRCA’nın misyonu şu şekilde belirlenmiştir:

·         Dünya çapında denetçilerin performansını yükseltmek

·         Bu şekilde akredite belgelendirme kuruluşlarına güven aşılamak

·         Yarattığı dürüstlük, iyi uygulama ve katma değer ile IRCA adını birleştirmek

·         Denetim çalışmalarını değerli bir meslek olarak tanıtmak

·         Sektöründe rakiplerinin de izleyeceği kriterler belirlemek ve paydaşlarına mükemmel bir yönetim hizmeti sunmak

·         Denetçiler ve denetçi eğitimleri için standart geliştirmek

·         IRCA sertifikasını, dünya çapında bütün ilgili kuruluş ve kişiler için kabul edilebilir yapmak

·         Denetim faaliyetlerinde iyi uygulamaları teşvik etmek

IRCA iki farklı hizmet sunmaktadır:

  • Yönetim sistemleri konusunda denetçileri sertifikalandırmak

Bu çalışmalara, firmaların kurmak istedikleri yönetim sistemlerinin kurulmasına yardımcı olan danışmanlar, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi veya diğer yönetim sistemlerine göre belgelendirme yapan kuruluşlar, firma içinde görevlendirilen ya da dışarıdan çağrılan iç denetçiler ve kuruluşlardaki kalite yöneticileri katılmaktadır.

  • Denetçi eğitim kuruluşlarını onaylamak ve sertifikalandırmak

IRCA sadece Kalite Yönetim Sistemi konusunda değil, Çevre Yönetim Sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve benzeri diğer konularda da denetçi eğitim kuruluşlarını onaylamaktadır.

IRCA onaylı eğitimler konusunda daha açıklayıcı bilgiler almak isteniyorsa, belgelendirme çalışmaları, muayene ve test çalışmaları ve eğitim hizmetleri alanında faaliyet gösteren ve bu konuda yetenekli ve deneyimli yönetici ve çalışanlara sahip olan TÜRCERT belgelendirme kuruluşu, hızlı ve sağlıklı hizmet vermek için yanınızdadır.